Construirea capacităţii instituţionale şi lecţii de învăţat pentru instituţionalizarea politicilor de energie durabilă în operaţiunile municipalităţilor (Înfrăţirea verde)

Obiectivul principal al proiectului este de a realiza la nivelul municipalităţii‚ Planul de Acţiune pentru Energie Durabilă (PAED), document obligatoriu pentru semnatarii Convenţiei Primarilor. De asemenea, se vor realiza acorduri de înfrăţire între partenerii proiectului, instruiri pentru realizare PAED, vizite de studii, schimb de experienţă între partenerii care au implementat PAED şi cei care vor realiza PAED – uri prin acest proiect, realizare şi diseminare materiale de promovare.

Parteneri ai acestui proiect sunt institute de cercetare, firme de consultanţă, agenţii, ONG-uri care activează în domeniul eficienţei energetice şi alte primării din Grecia, Spania, Polonia, Slovenia, Bulgaria, şi România.

Perioada de implementare a proiectului este 2012-2014.

Valoare totală a proiectului pentru municipiul Giurgiu este 47.402 Euro, din care fonduri nerambursabile – 35.552 Euro, prin Programul Energie Inteligentă Europa, IEE – 2011 şi contribuţie proprie 11.850 Euro.

Mai multe detalii pot fi găsite pe www.green-twinning.eu sau www.buy-smart.info/links/7/linkuri-utile

Ultima modificare: 31.05.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Primarul Nicolae Barbu a fost prezent la conferinţa „Cities of Tomorow”