Trei ronduri din municipiu au căpătat un nou aspect

Cele trei ronduri din sensurile giratorii situate de-a lungul Bulevardului Bucureşti au căpătat un nou aspect în această primăvară, tematica amenajării peisagistice a acestora fiind în ton atât cu sezonul cald, cât şi cu specificul oraşului Giurgiu, de port la Dunăre. Este vorba despre rondul situat la intrarea în oraş dinspre Bucureşti, care îi întâmpină pe turişti cu două ancore de flori şi numele oraşului scris cu flori, rondul de la Spitalul Judeţean şi cel din faţa Primăriei, al căror design floral a fost inspirat după modelul unui sens giratoriu din Braşov.

La realizarea acestora au contribuit specialişti ai Compartimentului Arhitectură Urbanism din cadrul Primăriei, care s-au ocupat de partea de proiectare, dar şi lucrători din cadrul SC Întreţinerea Peisagistică a Spaţiilor Verzi, care au plantat diversele soiuri de flori specifice sezonului. Odată cu venirea toamnei, florile din ronduri for fi înlocuite cu altele specifice sezonului autumnal.

Ultima modificare: 30.04.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Acţiune dedicată Zilei Veteranilor de Război