Municipiul Giurgiu are de astăzi un Consiliul Local al Seniorilor şi un Consiliul Local al Tinerilor

Începând de astăzi municipiul Giurgiu are un Consiliul Local al Seniorilor şi unul al Tinerilor, constituite şi aprobate după formatul Consiliului Local Giurgiu. Învestirea acestora a avut loc astăzi, 20 aprilie, în sala de şedinţe a Consiliului Local Giurgiu, în prezenţa membrilor Executivului Primăriei, a reprezentantului Instituţiei Prefectului, Georgeta Pelin, a unor consilieri locali şi judeţeni, dar şi a deputatului Liliana Ciobanu.

Cei 21 de membri au fost validaţi şi au depus un angajament în faţa tuturor celor prezenţi, la final fiind aleşi şi preşedinţii de şedinţă ai celor două consilii, pentru următoarele două luni, în persoana domnului Victor Boiangiu, respectiv a lui Teodor Sanda.

Cele două consilii sunt formate din 21 de membri, plus rezerve, şi au o valabilitate de un an, timp în care se vor putea întruni lunar şi dezbate diverse subiecte, aducând propuneri concrete Executivului Primăriei. Despre aceste două consilii, edilul Nicolae Barbu a declarat că, deşi persoanele respective ocupă această funcţie doar ca titulatură, au o mare responsabilitate, aceea de a se pune în slujba comunităţii.

Din Consiliul Local al seniorilor fac parte trei doamne şi 18 domni, având diverse meserii, încercându-se astfel să fie acoperită o arie profesională cât mai vastă. Iată care este componenţa: Victor Boiangiu, Vasilina Cojocaru, Ion Dincă, Tudor Filip, Floarea Ghimiş, Gherghina Jipa, Ştefănel Hodivoianu, Galus Ignat, Ionel Viorel Petcu, Tudor Rădan, Iuliu Stan, Gheorghe Ştubeanu, Floarea Sturzea, Vasile Teodorescu, Vasile Toma, Adrian Trofin, Ioan Truţă, Evgheme Tudorache, Uncescu Costel şi Marin Vasile.

Şi Consiliul Local al Tinerilor este format tot din 21 de membri, doi de la şcolile generale, şapte din ciclul liceal, şapte membri ai ONG-urilor şi cinci ai unor organizaţii politice. Aceştia sunt: Silvian Dumitrache, Elena Andreea Grama, Emil Nicolae Epure, Ştefan Cristian Niţulescu, Daniel Călin, Nicolle Georgiana Creţu, Teodor Cosmin Sanda, Dana Maria Duţă, Mădălina Lazăr, Ancuţa Ban, Ionuţ Barbu, Alin Florinel Răsuceanu, Amalia Ifrosa, Madalina Florentina Vasile, Denis Adrian Andrei, Alexandra Constantin, Luiza Dana Maria Mălăeru, Cristian-Daniel Bran, Catalin-Mario Lungu, Lucian Ghimpeţeanu şi Mariana-Claudia Gudana.

Ultima modificare: 20.04.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Programul pentru acest weekend dedicat „Zilelor Municipiului Giurgiu”