Conferinţă pe tema energiilor regenerabile în judeţul Giurgiu

Sub egida Consiliului Județean Giurgiu și a Primăriei Municipiului, a fost organizată astăzi, 8 aprilie, Conferința internațională „Surse Energetice Regenerative (SER) în județul Giurgiu – Realizări și potențial-„. Evenimentul a fost găzduit de Ateneul „Nicolae Bălănescuşi a reunit reprezentanţi ai comunităţii de afaceri români şi germani, specialişti în domeniul energiilor regenerabile şi nu în ultimul rând ai administraţiei publice locale, respectiv primarul municipiului, Nicolae Barbu, preşedintele Consiliului Judeţean, Vasile Mustăţea şi Julieta Boţocan, din partea Instituţiei Prefectului Giurgiu.

Invitat să ia cuvântul la deschiderea acestei conferinţe, organizată de două dintre societățile active din sectorul energiilor regenerabile, SC Crisir Instal SRL Giurgiu și Prody Solar Gmbh Berlin, edilul Nicolae Barbu a vorbit despre importanţa susţinerii acestor investiţii, scopul final fiind acela al obţinerii unui preţ mai mic pentru consumatori. “Felicit firmele organizatoare pentru această iniţiativă. Municipalitatea susţine astfel de proiecte care reprezintă viitorul în domeniul energetic”. Despre acest subiect, primarul Barbu a adăugat faptul că este importantă valorificarea terenurilor contaminate şi mai puţin a celor fertile ce pot fi utilizate în agricultură.

Având în vedere importanța utilizării resurselor energetice regenerabile la nivel EU precum și abordarea progresivă de utilizare a acestora în vederea reducerii impactului bugetar în sectorul public, la eveniment au participat persoane din cadrul A.N.R.E.

Ultima modificare: 08.04.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul A început “Primăvara culturală giurgiuveană”