Adresă către Ministerul Transportului pentru remedierea unei situații fără precedent

Sistarea transportului de călători din Gara Giurgiu Oraș semnalată de presa locală în ultima perioadă, fără a fi înștiințată de oficialii de la CFR sau de la Ministerul Transporturilor, are o serie de efecte negative, care afectează comunitatea giurgiuveană.

În acest sens, primarul municipiului Giurgiu, a înaintat o adresă ministrului Transporturilor Relu Fenechiu, prin care solicită analizarea acestei situații pentru luarea celor mai bune decizii cu privire la această problemă. Edilul municipiului face referire în documentul respectiv la faptul că această decizie nu a fost comunicată oficial, în ciuda reglementărilor Uniunii Europene în acest sens, dar și la investițiile care se derulează în prezent în Gara Giurgiu Oraș. Mai mult, sistarea transportului de călători pe anumite rute afectează activitatea giurgiuvenilor care foloseau această cale de a se deplasa, dar pune în pericol și realizarea unor proiecte de interes local și național.

Ultima modificare: 11.04.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Prima ediţie la Giurgiu a Târgului gospodarilor