Mai sunt 14 zile lucrătoare de plată a impozitelor în care puteţi beneficia de reducerea de 10%

Conducerea Direcţiei de Impozite şi Taxe Locale Giurgiu îi anunţă pe contribuabili că mai au la dispoziţie 14 zile lucrătoare în care se pot prezenta la casieriile acestei instituţii pentru a-şi achita impozitele integral şi pentru a beneficia de reducerea de 10 procente.

Până în prezent, circa 12.500 de persoane fizice şi circa 400 de persoane juridice au profitat de acest avantaj financiar, achitându-şi impozitele integral, cu 10% mai puţin decât dacă le-ar fi plătit după 29 martie. Comparativ cu anul trecut şi luând în calcul faptul că municipalitatea nu a mărit cuantumul acestor obligaţii fiscale, numărul celor care au achitat impozitele în lunile ianuarie şi februarie 2013 este mai mare.

Şi sumele încasate lunar de Direcţia de Impozite şi Taxe Locale sunt mai mari cu circa două miliarde de lei vechi. În ianuarie 2013 au fost încasate 14 miliarde de lei vechi, comparativ cu circa 11 miliarde în aceeaşi perioadă de referinţă a anului trecut, în timp ce în februarie 2013, suma se ridică la 23 de miliarde de lei vechi, faţă de circa 21 de miliarde în februarie 2012.

Municipiul Giurgiu are în jur de 45.000 de contribuabili, persoane fizice şi circa 2.790 de persoane juridice.

Ultima modificare: 12.03.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul De luni începe curăţenia la intrarea în ţară